More

Cheshire Union of Golf Clubs

Historical Archive

Results 2012

For results from previous years, please view our archived site

Championships and Winners 2012

County Championship Stockport Golf Club  James McCormick - Styal Golf Club  
Matchplay Championship Northenden Golf CLub  Henry Featherstone - Ringway Golf Club
Club Team Championship Stockport Golf Club  Reddish Vale Golf Club
County Foursomes
(Prestwich Trophy)
Chester Golf Club  Gareth & Charles Bradley - Bramhall Golf Club 
County Foursomes
(Victory Trophy)
Chester Golf Club  Shaun Coppock & David Galletley - Upton By Chester Golf Club
Handicap Trophy Warrington Golf Club  John Arber - Warrington Golf Club 
Seniors Championship Reddish Vale Golf Club  Dave Nelson - Northenden Golf Club 
Boys Championship (Under 18) Delamere Forest  James Newton - Prestbury Golf Club  
Boys Championship (Under 16) Upton by Chester Golf Club  Ben Richards - Sandiway Golf Club  
Boys Championship (Under 14) Upton by Chester Golf Club  Rhys Nevin Wharton - Sandiway Golf Club 
Order of Merit Henry Featherstone  Final Standings 
President's Day Chester Golf Club  Gordon Edwards - Bromborough Golf Club  


County Matches 2012  County Team

v North Wales Lymm Golf Club  Won  14 1/2 - 3 1/2 
v Cheshire Ladies Heswall Golf Club 

Won 9 1/2 - 2 1/2 

v Staffordshire Crewe Golf Club  Match Abandoned 
v Northumberland Northumberland Golf Club  Won 12 - 6 
v Cumbria Sandiway Golf Club  Lost 8 1/2 - 9 1/2 
v Yorkshire Wallasey Golf Club Lost   6 1/2 - 11 1/2 
v Durham South Shields Golf Club Lost   8 1/2 - 9 1/2 
v Lancashire Hesketh Golf Club  Lost 5 1/2 - 12 1/2  
EGU Northern Counties Qualifying Ponteland Golf Club  5th place 
v Royal Liverpool Royal Liverpool Golf Club  Won 4 -3 


Northern Counties League

League Table

Reports

"A" Team

v Sandiway Sandiway Golf Club  Won  16 - 2 
v Lancashire Withington Golf Club  Won 9 1/2 - 8 1/2  


Seniors Team

v Cheshire County Senior Ladies Won 6 -0 
v Denbighshire Won 3 1/2 - 2 1/2
v North Wales Won 5 1/2 - 1/2
v Staffordshire Won 14 1/2 - 3 1/2
v Durham Won 8 -4 
v Cumbria Won 8 -4 
v Lancashire Lost 3 1/2 - 8 1/2 
v Yorkshire Won 6 1/2 - 5 1/2 
v Northumberland Won 8 - 4  
v Derbyshire Won 8 - 4 
v Shropshire & Herefordshire Won 7 - 5 
EGU Northern Counties Qualifying 3rd Place 
EGU Seniors County Finals Did not qualify 


Members Meeting 2012

Date Venue Winners Club Score
25th April Bromborough Ron Harrison  & Stephen Foster Romiley & Chester  37 points 
22nd May Wilmslow Mike Dykes    & Malcolm Galley   Frodsham  43 points
19th June Mottram Hall Phillip Barter & Rob Martin  Wilmslow  44 points  
2nd July Birchwood Alex Jerman & Andrew Henshall Wilmslow  40 points 
26th July Eaton John Moore & Kenneth Tait  Bromborough  42 points  
30th August Ringway Graham Mitchelson & Dave Mulrooney  Hoylake & Arrowe Park  43 points  
3rd September Pryors Hayes Charles Beadle & Tony Gregory  Stockport & Bramhall  41 points 
17th September Prenton David Court & Robert Perkins  Tytherington  42 points  




Created by intelligentgolf version 10.1.2.